rekos

Biblioteka szkolna otwarta jest codziennie od 8.00-14.00. Rządzi w niej niepodzielnie pani Barbara Hoffman-Rękoś.
Biblioteka dysponuje księgozbiorem podręcznym, z którego można korzystać na miejscu (encyklopedie, słowniki, różne informatory) oraz lekturami, beletrystyką, poezją itp., wypożyczanymi na zewnątrz. Czas zwrotu upływa po miesiącu (istnieje możliwość przedłużenia, ale trzeba to zgłosić).

• Oprócz tradycyjnych zbiorów biblioteka posiada również filmy edukacyjne oraz wolny dostęp do internetu na czterech komputerach do dyspozycji uczniów.
  • W czerwcu i wrześniu każdego roku biblioteka organizuje kiermasz używanych podręczników.
  • Biblioteka jest przyjaznym miejscem, które przygarnia wszystkich uczniów, którzy przyjechali do szkoły za wcześnie…, muszą zaczekać na coś po lekcjach…, chcą skorzystać po lekcjach z Internetu…
  • Biblioteka naszej szkoły bierze udział w ogólnowrocławskiej akcji „Cały Wrocław czyta”, a więc czytamy:
    • w ramach zastępstw uczniowie czytają na głos ciekawe książki;
    • podczas wizyt w przedszkolach oraz w zaprzyjaźnionym Domu Seniora wolontariusze również czytają ciekawe fragmenty.

Weszliśmy również w działania bookcrossingowe.

Bookcrossing, czyli krążąca książka lub książka w podróży. Polega na zostawianiu przeczytanych książek w miejscach publicznych, by znalazca mógł je przeczytać i przekazać dalej. Bookcrossing to uczestnictwo w międzynarodowym ruchu czytelniczym, to również rodzaj elitarnej mody-dzięki której częściej rozmawiamy o książkach.

• Braliśmy udział w otwieraniu skrzyneczek bookcrossingowych na terenie miasta (m.in. na Dworcu Głównym PKP, w Parku Staromiejskim, w Sky Tower);
  • Braliśmy udział w charakterze wolontariatu w otwarciu skrzyneczki w Arkadach Wrocławskich, gdzie oprócz pomocy organizacyjnej,  jeden z uczniów kl. 3b Bartek Sambor, odczytał fragment „Kubusia Puchatka”  zgromadzonemu audytorium;
  • Byliśmy obecni na Rynku podczas Narodowego Czytania Aleksandra Fredry;
  • Z racji bliskiej lokalizacji opiekujemy się skrzyneczką bookcrossingową na Pergoli.

W 2012 roku nasze Gimnazjum wzięło udział w organizowanym z tej okazji happeningu w Rynku wrocławskim. Zaprezentowaliśmy hasła wymyślone na tę okazję promujące bibliotekę i czytelnictwo, np.:

• „Lek na bóle jest w aptece, a na mądrość w bibliotece.”
  • „Czytaj książki śmiało, by ci wiedzy przybywało!”
  • „Książka nie gryzie!!!”

Zwiedziliśmy Muzeum Pana Tadeusza, a uczniowie klasy 1b wzięli udział w grze ulicznej „Śladami wrocławskich bibliotek” i zdobyli w niej II miejsce we Wrocławiu!!!

Biblioteka jest organizatorem różnych konkursów:

• konkurs na najciekawszą recenzję książki znajdującej się w posiadaniu biblioteki szkolnej;
  • konkurs „Powiedz co czytasz”, po którym zostają w bibliotece wspaniałe plakaty reklamujące książki rekomendowane przez uczniów swoim rówieśnikom;
  • konkurs  czytelniczy dotyczący znajomości osoby i twórczości J.R.R. Tolkiena pt.: ”Fantastyczny Świat Śródziemia”;
  • przygotowany przez ucznia kl. 3c Pawła Stańczyka „Konkurs wiedzy o Wrocławiu”, który ma się odbyć w listopadzie 2013 r.

Poniżej prezentujemy wizualny zapis naszych działań:

Narodowe czytanie Aleksandra Fredry:

Działania bookcrossingowe:

Permalink do tego artykułu: http://gimnazjum19.wroclaw.pl/biblioteka/